Razvijanje i njegovanje (samo)svijesti o značaju i dignitetu vlastite struke, rad na njenom stalnom stručnom uobličavanju i neprekidnom razvitku, jedan je od temeljnih naloga svake, pa tako i knjižnične djelatnosti.
U razvoju samosvijesti struke o sebi u sebi i drugima izniman značaj zauzima i način predstavljanja struke stručnoj i široj javnosti.
Časopis ‘KNJIŽNIČARSTVO” s podnaslovom “Glasnik Društva bibliotekara Slavonije i Baranje”, kojeg prvi broj držite u ruci, rezultat je višegodišnjih htijenja, nastojanja i pregnuća mnogobrojnih članova Društva bibliotekara Slavonije i Baranje za pokretanjem i izdavanjem stručnog časopisa kao mjesta, tribine vlastitog predstavljanja, upoznavanja knjižnične, ali i šire zajednice s vlastitim aktivnostima, ali i novim saznanjima i vještinama vezanim uz knjižničarstvo.
Svima koji su idejama i zalaganjem sudjelovali u rađanju časopisa izražavamo ovom prigodom dužnu zahvalnost.
Časopis je zamišljen kao stručni časopis u kojem ce se objavljivati originalni stručni radovi s područja knjižničarstva s temama zanimljivim za širi krug knjižničnih djelatnika i stručnjaka. Stručni dio časopisa neće biti lokalno/regionalno ograničen; poželjni su stručni članci s iskustvima, istraživanjima, programima i projektima iz drugih sredina, tj. s područja čitave Hrvatske. Posebna pozornost posvećivat će se i prošlosti i suvremenom trenutku slavonsko-baranjskog knjižničarstva.
Koncepcijski časopis se sastoji iz dva dijela:
- stručni dio i
- obavijesni dio sa stalnim rubrikama: lz povijesti slavonsko-baranjskog knjižničarstva; Predstavljamo slavonsko-baranjske knjižnice; Prilozi za bibliografiju Slavonije i Baranje; Ocjene i prikazi; Vijesti iz knjižnica. Kronologija događaja; Osobne vijesti.
U stručnom dijelu časopis će biti tematski usmjeren; glavna tema narednog broja najavljivat će se u svakom broju.
Prvi broj posvećen je u cjelini uspomeni na nedavno preminulu članicu Društva, prof. Mariju Malbaša.
U stručnom dijelu broj donosi izlaganja sa stručnog skupa „Obvezni primjerak u Republici Hrvatskoj : povijest, stanje i problemi, perspektive“, koji je u organizaciji Gradske, i sveučilišne knjižnice Osijek i Društva bibliotekara Slavonije i Baranje, a u povodu 35 godina obveznog primjerka Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek održan 26. travnja 1996.god. u Osijeku. Na skupu su predstavljena četiri izlaganja: dr. Aleksandar Stipčević: Obvezni primjerak između kulture i cenzure, dr. Tatjana Aparac-Gazivoda: Obvezni primjerak u suvremenom knjižničarstvu, dr. Josip Stipanov: Stanje, problemi i perspektive obveznog primjerka u Hrvatskoj i Dragutin Katalenac: Od privilegije posjedovanja do obveze dostupnosti : obvezni primjerak Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek 1961-1996. U stručnom dijelu objavljena su i dva rada predstavljena na 30. skupštini HBD-a u Primoštenu: mr. Ljuba Radman: Osvrt na školovanje knjižničara u Osijeku od 1977. do 1990. godine i mr. Vera Erl i Kornelija Petr: Studij bibliotekarstva na Pedagoškom fakultetu Osijek – da ili ne?
U obavijesnom dijelu pored niza vijesti, ocjena i prikaza o radu Društva, slavonsko-baranjskom knjižničarstvu i knjižnicama u cjelini započeli smo i s predstavljanjem slavonsko-baranjskih knjižnica prikazom Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek te prilozima za bibliografiju Slavonije i Baranje.
Na kraju, zahvaljujemo se na svesrdnoj potpori (materijalnoj i moralnoj) svima čija je dobra volja, susretljivost i darežljivost omogućila pokretanje časopisa i pojavu njegovog prvog broja, sve zainteresirane knjižnične i druge djelatnike, stručnjake i znanstvenike, kao i knjižnice i srodne ustanove pozivamo na suradnju, a našem časopisu želimo dugi i plodonosan vijek.