Riječ urednice
Nakon kraćeg zastoja u izlaženju, časopis Knjižničarstvo s podnaslovom Glasnik Društva knjižničara Slavonije i Baranje, broj 17, 2(2013), pred svojim je čitateljima.
U ovome broju donosimo teme koje pokrivaju područje informacijskih znanosti svrstane u rubrikama Članci, O slavonsko-baranjskim knjižnicama, Vijesti iz knjižnica, Ocjene i prikazi. Izuzetno smo zadovoljni što se i u ovom broju pojavljuje rubrika Napisali naši članovi, rubrika u kojoj donosimo recenzije književnih uradaka članova Društva knjižničara Slavonije i Baranja. Nadamo se da će se ova rubrika i nadalje pojavljivati.
U rubrici Članci pojavljuju se uradci posvećeni pitanjima vezanim uz narodno i visokoškolsko knjižničarstvo te pitanjima vezanim uz knjižničarstvo kao profesiju.
U rubrici Članci prvi je članak, čiji su autori Dubravka-Pađen Farkaš i Siniša Petković, posvećen projektu Međunarodne dječje digitalne knjižnice ili u izvornom obliku International children’s digital library – ICDL, projektu je čija je svrha informacijsko povezivanje svjetske književnosti za djecu.
U radu Marijane Špoljarić i Ljiljane Krpeljević daje se pregled legata Rudolfa Franjina Magjera smještenog u Gradskoj i sveučilišnoj knjižnici Osijek s ciljem upoznavanja javnosti s djelovanjem Rudolfa F. Magjera, osječkoga književnika, učitelja, pedagoga, novinara, kao važnoga dijela književne i kulturne povijesti Osijeka i Slavonije.
Blok posvećen narodnom knjižničarstvu zaokružuje rad Srđana Lukačevića i Dubravke Pađen-Farkaš. U radu su teorijski obrađeni elementi koji moraju biti prisutni u svakom kvalitetno osmišljenom promotivnom knjižničnom materijalu te prikazani rezultati istraživanja provedenog na službenoj Facebook stranici Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek vezano za do sada ponuđene promotivne materijale Knjižnice, a s ciljem ocjenjivanja zadovoljstva korisnika i uključivanja njihovih prijedloga u buduća vizualna rješenja.
Iduća dva članka posvećena su visokoškolskom knjižničarstvu. Rad Sande Hasenay i Svjetlane Mokriš govori o promijenjenoj ulozi visokoškolskih knjižnica unutar akademske zajednice, pri čemu je pažnja sa sakupljanja i obrade knjižnične građe sve više usmjerena prema korisniku i njegovim sve složenijim zahtjevima. U radu je istaknuta potreba međusobne suradnje visokoškolskih knjižnica koja je do sada bila više osobne prirode, a manje sustavna i organizirana. Suradnju je moguće ostvariti provođenjem različitih programa i projekata vezanih uz nabavu i obradu knjižnične građe, kao i uz pružanje informacijskih usluga korisnicima te njihovu edukaciju.
U visokoškolskim knjižnicama časopisi predstavljaju iznimno važan izvor znanstvenih informacija. Ove knjižnice svoje zbirke časopisa izgrađuju kupnjom, darom, ali i razmjenom za izdanja svojih matičnih ustanova. U radu koji su napisale Mirna Šušak Lukačević i Sanda Hasenay prikazan je časopis “Mathematical Comunications” čiji je izdavač Odjel za matematiku Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku te način izgradnje zbirke časopisa Odjela za matematiku razmjenom za isti.
Posljednji članak u ovoj rubrici, koji govori o knjižničarstvu kao profesiji, napisala je Ivana Ivančić Medved. Unazad desetak godina potrebne sposobnosti i vještine knjižničara, a koje nazivamo kompetencijama, konkretizirane su i knjižničarima služe kao podsjetnik i smjerokaz u kojemu pravcu i što treba raditi te kako se razvijati u stručnu osobu i unaprjeđivati svoju karijeru.
U rubrici O slavonsko-baranjskim knjižnicama predstavljena je knjižnica Građevinskog fakulteta Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku. Autorica teksta je Vesna Zobundžija.
U Vijestima iz knjižnica u tekstovima Ksenije Kesegi-Krstin i Dubravke Pađen-Farkaš dan je prikaz XXV. Proljetne škole školskih knjižničara te radionice “Kako nastaje slikovnica”, održane u Gradskoj i sveučilišnoj knjižnici Osijek.
U ovoj rubrici također donosimo tekst Paule Rem u kojemu govori o školskom knjižničarstvu u Sjedinjenim Američkim Državama, tekstu koji je nastao tijekom njezina boravka u Asherville School u Sjevernoj Karolini, gdje je završila treći razred srednje škole. Tijekom boravka u ovoj školi načinila je i intervju sa školskom knjižničarkom Joannom Crotts koji također donosimo u ovom broju Knjižničarstva.
Slađana Rem predstavila je projekt školske knjižnice “Tin u Tinu” koji je proveden vezano uz obilježavanje 40. godišnjice osnutka OŠ “Tin Ujević” u Osijeku.
Rubrika Ocjene i prikazi donosi tekstove Sonje Roknić i Tene Tormaš u kojima su predstavljene publikacije Knjiga i književnost, zbornik radova s interdisciplinarnog stručnog skupa, održanog u Gradskoj knjižnici Marka Marulića u Splitu u prosincu 2011. te Narodne knjižnice i promicanje društvene tolerancije, zbornik radova s interdisciplinarnog stručnog skupa, održanog u Gradskoj knjižnici Marka Marulića u Splitu u prosincu 2012.
U rubrici Napisali naši članovi, donosimo recenziju slikovnice “Djevojčica i ptica” Dubravke Pađen-Farkaš, a napisala ju je Martina Čarija, psihologinja u Centru za djecu, mlade i obitelj MODUS iz Zagreba.
Novi broj Knjižničarstva (god. 18, br. 1/2(2014) namjeravamo izdati u jesen 2014. godine. Pozivamo Vas da svojim člancima, prikazima i obavijestima pridonesete kontinuiranom izdavanju časopisa Knjižničarstvo. Kako bi se osiguralo pravovremeno izlaženje, molimo Vas da svoje priloge pošaljete na adresu elektroničke pošte Uredništva knjiznicarstvo.urednistvo@gmail.com, najkasnije do 15. svibnja 2014. godine.
Molimo Vas da nam svojim primjedbama i sugestijama pomognete pri oblikovanju novoga broja.
Dr. sc. Svjetlana Mokriš, viša knjižničarka