Riječ urednice
Nakon zastoja u izlaženju, časopis Knjižničarstvo s podnaslovom Glasnik Društva knjižničara Slavonije i Baranje, broj 18, 1-2(2014.), pred svojim je čitateljima.
U ovome broju donosimo teme koje pokrivaju područje informacijskih znanosti svrstane u rubrikama Članci i Ocjene i prikazi.
U rubrici Članci pojavljuju se uradci posvećeni pitanjima vezanim uz visokoškolsko i narodno knjižničarstvo.
U rubrici Članci prvi rad, a koji su napisale Ljiljana Aleksić i Dunja Seiter Šverko daje prikaz kvalitativnog istraživanja zaposlenika i njihovog zadovoljstva/nezadovoljstva knjižnicom, organizacijskom kulturom i internom komunikacijom Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu (u daljnjem tekstu NSK), a dio je kompleksnog projekta istraživanja svih segmenata dionika NSK (zaposlenici, korisnici i opća javnost). Rad donosi dio rezultata ovog kompleksnog istraživanja, i to one koji se odnose na dubinski intervju proveden s djelatnicima NSK. Istraživanje vrednovanja knjižničnih usluga s aspekta zaposlenika NSK provedeno je kao oblik suradnje između Instituta za poslovnu ekonomiju i poduzetništvo, portala istraživanje.hr i Nacionalne i sveučilišne knjižnice.U radu Sande Hasenay i Ines Horvat se pokušalo ukazati na važnost zbirki ocjenskih radova u visokoškolskim knjižnicama kao vrijednog i relevantnog izvora informacija. Kao primjer za analizu poslužile su zbirke ocjenskih radova u Knjižnici Prehrambeno-tehnološkog fakulteta Osijek. Cilj je bio utvrditi koliko se ocjenski radovi koriste kao reference kod pisanja drugih ocjenskih radova te pojasniti zašto bi bilo dobro da postoji repozitorij ustanove u kojem bi bile pohranjene zbirke ocjenskih radova i drugi sadržaji važni za ustanovu.U radu Ivane Šuvak Pirić analizirani su časopisi iz područja prehrambene tehnologije na osnovi statističkih podataka iz baze Journal Citation Reporsts za 2012. godinu. Analiza je napravljena po sljedećim metričkim pokazateljima vrijednosti časopisa: broj članaka objavljen u pojedinom časopisu, ukupan broj citata za pojedini časopis, poluvrijeme citiranja časopisa, čimbenik odjeka časopisa, petogodišnji čimbenik odjeka, indeks brzine citiranja, Eigenfactor Score i Article Influence Score.Članak Inge Majlinger Tanocki i Marijane Špoljarić govori o važnosti predstavljanja dijela Grafičke zbirke Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek koja je dio Zavičajne zbirke. Grafička zbirka, a u čijem se obujmu nalaze i razglednice grada Osijeka koju Knjižnica posjeduje, do sada nije bila prezentirana i dostupna široj javnosti. Kako bi GISKO što vjerodostojnije predstavio svoju Grafičku zbirku, potrebno je odrediti jasne smjernice organizacije zbirke te njezine katalogizacije i prezentacije. Autorice ističu važnost digitalizacije kao suvremenog oblika prezentiranja i zaštite vizualne građe.
Svako umjetničko djelo govori puno o vremenu i društveno–povijesnim okolnostima u kojima je nastalo. Grafički listovi izrađeni za potrebe knjižne ilustracije savršeni su primjer te tvrdnje. Vesna Vlašić Jurić u svojem članku govori o obradi neknjižne građe na primjerima grafika Sebastiana Furcka iz fonda Grafičke zbirke NSK koji, iako su na neprimjeren način odvojeni iz knjiga u kojima su, kao slikovni materijal, trebali pojačati verbalnu poruku, pružaju mnoštvo informacija koje treba otkriti. To se može postići ustrajnim i temeljitim istraživanjem, a rezultat kojeg su mnogobrojni zanimljivi podaci koji uneseni u bibliografski zapis postaju dostupniji širem krugu korisika.
Dugogodišnje povijesne i kulturne veze hrvatski knjižnica s knjižnicama u Republici Mađarskoj dovele su do potrebe za rječnikom knjižničarskog nazivlja. Jezik i govor osnovna su sredstva s pomoću kojih se prenosi kultura, vjerovanja, vrijednosti, norme i pogled na svijet te omogućuju komunikaciju među pripadnicima različitih kultura. Mali hrvatsko-mađarski rječnik knjižničarskog nazivlja nastao je upravo iz potrebe uspostavljanja osnovne komunikacije unutar knjižničarske struke, a posvećen je suradnji knjižničara i svima onima koji rade na očuvanju kulture i tradicije. Mali hrvatsko-mađarski rječnik knjižničarskog nazivlja predstavljen je u radu Renate Benić.
U rubrici Prikazi donosimo dva članka. Inge Majlinger Tanocki predstavila je skraćeno izdanje Univerzalne decimalne klacifikacije(UDK) koju je uredila Lidija Jurić Vukadin, a izdala NSK 2013. Godine. Sonja Čebić predstavila je Zbornik “Knjižnična usluga za slijepe i slabovidne : stanje i perspektive” koji je izašao 2013. Godine u izdanju Knjižnice i čitaonice „Fran Galović“ iz Koprivnice.
Novi broj Knjižničarstva (god. 19, br. 1/2(2015) namjeravamo izdati u jesen 2015. godine. Pozivamo Vas da svojim člancima, prikazima i obavijestima pridonesete kontinuiranom izdavanju časopisa Knjižničarstvo. Kako bi se osiguralo pravovremeno izlaženje, molimo Vas da svoje priloge pošaljete na adresu elektroničke pošte Uredništva knjiznicarstvo.urednistvo@gmail.com, najkasnije do 20. kolovoza 2015. godine.
Molimo Vas da nam svojim primjedbama i sugestijama pomognete pri oblikovanju novoga broja.
Dr. sc. Svjetlana Mokriš, viša knjižničarka