Poštovani čitatelji, pred Vama je novi broj, odnosno dvobroj za godinu 24 (2020) časopisa Knjižničarstvo : glasnik Društva knjižničara Slavonije, Baranje i Srijema. Izazovna i nepredvidiva godina, kakva je prethodna bila, stavila je pred knjižničarsku struku nove izazove i donekle preoblikovala pojedine načine poslovanja. Osim brojnim radovima koje je Uredništvo zaprimilo, velikim dijelom nastalim u vrijeme lockdowna u prvoj polovini 2020., kolegice i kolege diljem zemlje brojnim su aktivnostima i uvođenjem novih načina poslovanja dokazali da su spremno i organizirano prihvatili izazove i prepreke u izazovnom okruženju.
U prvoj rubrici recenziranih radova kolegica Aleksandra Moslavac iz Knjižnice Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci donosi stručni rad pod nazivom Primjena neprofitnog marketinga i strateško planiranje u visokoškolskoj knjižnici, a prati ga istraživanje kolegice Anite Marin iz Nacionalne i sveučilišne knjižnice pod nazivom Hrvatska retrospektivna bibliografija knjiga kao izvor podataka o tiskarstvu i nakladništvu u Hrvatskoj : analiza knjiga objavljenih od 1900. do 1909. godine. Kolegica Irena Kiss iz Škole za turizam, ugostiteljstvo i trgovinu iz Pule predstavila je istraživanje Utjecaj knjižnice na komunikacijske trendove i medijsku pismenost,dok je kolegica Kristina Čunović iz Gradske knjižnice „Ivan Goran Kovačić“ Karlovac u svom radu prikazala Razvoj Gradske knjižnice „Ivan Goran Kovačić“ na načelima ekološke održivosti. Potom slijedi rad kolegicâ Marije Kretić Nađ i Danice Bukna iz Gradske knjižnice Beli Manastir u Prilogu za povijest Gradske knjižnice Beli Manastir te još jedan rad iz Gradske knjižnice „Ivan Goran Kovačić“ u Karlovcu pod nazivom Knjižnica izvan okvira kolegice Lidije Šajatović. Kolegice iz Knjižnice Filozofskog fakulteta u Osijeku, Kristina Kiš i Bernardica Plašćak, u svom su radu iznijele rezultate istraživanja Kompetencije informacijske pismenosti od škole do fakulteta, a kolega Silvio Lebinac iz Nacionalne i sveučilišne knjižnice u svom radu upoznaje nas s DIKW hijerarhija : okvir istraživanja informacije. Kolegice Mirjana Kotromanović, Monika Čuljak i Dajana Horvat iz Gradske knjižnice i čitaonice u Virovitici odraz 2020. godine prikazale su u radu Društvene mreže kao most između stvarnog i virtualnog u doba pandemije, dok je kolegica Lana Šuster prikazala Međuknjižničnu posudbu na primjeru knjižnice Filozofskoga fakulteta u Osijeku.
U rubrici O slavonsko-baranjskim knjižnicama kolega Siniša Petković iz Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek u svom je prilogu obilježio četvrt stoljeća od osnutka Austrijske Čitaonice pri Gradskoj i sveučilišnoj knjižnici Osijek.
U rubrici Putevima svjetskih knjižnica kolega Marko Borojević iz Centra za odgoj i obrazovanje “Ivan Štark” Osijek i OŠ “Bijelo Brdo” te kolegica Ljiljana Šakić iz OŠ „Mladost“ Osijek iznijeli su svoj doživljaj sudjelovanja na ERASMUS+ projektu pod nazivom „Five senses – five ways to explore“.
Rubrika Vijesti iz knjižnica donosi pregled organiziranih knjižničnih aktivnosti, usluga i novih načina poslovanja potaknutih pojavom pandemije SARS-COV-2 virusa.
U rubrici Ocjene i prikazi kolegica Andreja Grošelj donosi prikaz knjige Knjižnična arhitektura autorica Tatjane Aparac-Jelušić i Sanjice Faletar Tanacković u izdanju Naklade Ljevak, a kolegica Ljiljana Krpeljević donosi prikaz knjige Dok pakiram svoju biblioteku autora Alberta Manguela u izdanju Frakture.
Novi broj časopisa Knjižničarstvo – godina 25(2021), broj 1 u pripremi je te će biti objavljen u ljeto 2021. Rok je za predaju radova 05. travnja 2021., dok priloge za rubrike Vijesti iz knjižnica, Ocjene i prikazi te Osobne vijesti možete slati na adresu Uredništva do 31. svibnja 2021.
Zahvaljujemo Vam na suradnji i pozivamo Vas da svojim člancima i prilozima pridonesete kontinuiranom radu Časopisa.
Uredništvo