Poštovani čitatelji, pred vama je novi broj, godina 27 broj 1/2(2023) časopisa Knjižničarstvo : glasnik Društva knjižničara Slavonije, Baranje i Srijema. Ovaj dvobroj popunilo je osam recenziranih radova i četrnaest priloga. Povodom otvorenja nove Gradske knjižnice i čitaonice Vinkovci, naslovnicu krasi fotografija pročelja nove Knjižnice.
Novi broj časopisa Knjižničarstvo – godina 28 broj 1(2024) namjeravamo izdati u veljači 2024. Molimo autore članaka i priloga da radove šalju na adresu uredništva knjiznicarstvo.urednistvo@gmail.com. Radovi za novi broj trebaju pristići najkasnije do 01. studenog 2023.
Recenzirani radovi djela su članova Društva knjižničara Slavonije, Baranje i Srijema ali i kolega i kolegica iz Mostara, Zagreba, Tisnog, Vukovara i Virovitice. Prvi je od njih „DIKW – Hijerarhija – Važnost hijerarhije za informacijsku znanost“, rad kolegica Vlaić i Domazet. Slijedi rad „Digitalna zbirka i mrežno dostupna bibliografija riječ mladih“ autora Josipa Strije. Rad „Djeca i virtualni sadržaji“ donose nam kolege iz Gradske knjižnice Beli Manastir, Krunoslav Mijatov i Danica Bukna. O razvijanju socijalnih kompetencija projektnim aktivnostima pišu nam kolegice Sili i Drenjančević. Iz Mostara stiže rad kolegica Marić Tokić i Ledić pod nazivom „Istraživanje informacijske pismenosti u knjižnici Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru“. Rad „Klub mladih „O čitanju i svemu pomalo“ Gradske knjižnice i čitaonice Virovitica“ napisale su kolegice Kotromanović i Krmpotić. Anita Tufekčić i Biljana Krnajić vode nas u „Zamišljeni svijet – Lutke u knjižnici“ dok nam kolegica Merien Hadrović donosi rad po nazivom „Važnost očuvanja grafičkih zbirki u knjižnicama : na primjeru Grafičke zbirke Gradske i sveučilišne knjižnice Osijek”.
O Slavonsko-baranjskim knjižnicama u ovom nam broju pišu Ivana Norac koja nam približava rad knjižnice Osnovne škole Kneževi Vinogradi i Ivana Jurić koja piše o petnaest godina Općinske narodne knjižnice Babina Greda.
U rubrici Putevima svjetskih knjižnica kolege Radmilović i Lukačević vode nas u Portugal i Španjolsku. Kroz radove govore o svojim Erasmus+ iskustvima i važnosti stručnog usavršavanja na drugim sveučilištima Europske unije. O stručnom usavršavanju za knjižničare putem Erasmus+ programa na primjeru stručnog usavršavanju u Belgiji pišu nam kolege iz Karlovca, Anita Malkoč Bišćan, Lidija Šajatović i Mario Šimić.
Rubrika Vijesti iz knjižnica obiluje vijestima iz knjižnica donosi detalje projekata i programa koji se provode u knjižnicama Društva. Saznat ćemo više o poučavanju medijske i informacijske pismenosti, Europskoj godini mladih, novom životu otpisanih knjiga, učenju na drukčije načine, projektu „naša mala knjižnica“, naučiti kako biti vidljiv i više o financijskoj pismenosti.
Rubrika Ocjene i prikazi obogaćena je s dva priloga, osvrta na zanimljiva djela koja svojim sadržajem pomažu razumijevanje važnosti čitanja i pričanja priča. Osvrt na „Zbornik radova Stručni skup s međunarodnim sudjelovanjem Strip u knjižnicama, povodom 145 godina Gradske knjižnice i čitaonice Vinkovci“ približila nam je Željka Djeke, dok nam Tanja Hercog pobliže opisuje naslov „Kako pričati priče djeci. I svim ostalima“.
Zahvaljujemo Vam na dosadašnjoj suradnji i pozivamo Vas da svojim člancima i prilozima doprinesete kontinuiranom radu Časopisa.
Uredništvo