Poštovani čitatelji, pred vama je novi broj, godina 28 broj 1(2024) časopisa Knjižničarstvo : glasnik Društva knjižničara Slavonije, Baranje i Srijema. Ovaj broj popunilo je šest recenziranih radova, četiri postera i sedam priloga. Naslovnicu krasi fotografija pročelja Gradske knjižnice i čitaonice Belišće.
Novi broj časopisa Knjižničarstvo – godina 28 broj 2(2024) namjeravamo izdati u lipnju 2024. Molimo autore članaka i priloga da radove šalju na adresu uredništva knjiznicarstvo.urednistvo@gmail.com.
Dugogodišnja suradnja Osijeka, Pečuha i Subotice (posebice od 1980-ih) dovela je do povezivanja i pokretanja okruglog stola Zavičajni fondovi i zbirke u knjižnicama panonskog prostora, koji se od 2014. kontinuirano održava svake dvije godine u Osijeku.
Inicijatorice i autorice programske osnove okruglog stola Ljiljana Krpeljević, voditeljica Razvojne matične službe GISKO i Marina Vinaj, voditeljica Knjižnice Muzeja Slavonije, organizirale su ga kao jednokratni skup kako bio se obnovio rad Komisije za zavičajne zbirke HKD-a te kako bi se međusobno povezali kulturni djelatnici s područja Slavonije, Baranje i Srijema i susjedni kolege iz Vojvodine i predstavili zavičajna blaga u svojim knjižnicama.
Tako su tijekom godina zavičajne fondove i radove predstavili kolege iz svih vrsta knjižnica slavonsko-baranjsko-srijemske regije, ali i širom Hrvatske i susjednih zemalja (Mađarske i Srbije, Bosne i Hercegovine, Slovenije), s kojima Društvo surađuje. Mnoge zavičajne zbirke većih i manjih knjižnica se upravo na okruglom stolu po prvi puta predstavljaju javnosti.
5. okrugli stol: Zavičajni fondovi i zbirke u knjižnicama panonskog prostora održan je u rujnu 2023. godine na Filozofskom fakultetu Osijek i u Gradskoj i sveučilišnoj knjižnici Osijek. Okrugli stol organizirali su Filozofski fakultet Osijek, Društvo knjižničara Slavonije, Baranje i Srijema, Gradska i sveučilišna knjižnica Osijek i Komisija za zavičajne zbirke Hrvatskog knjižničarskog društva. Skup je okupio šezdesetak sudionika iz Osijeka, Našica, Slavonskog Broda, Vinkovaca, Vukovara, Požege, Donjeg Miholjca, Virovitice, Nove Gradiške. Skupu su se pridružili iz susjednog Pečuha Silvestar Balić (Znanstveni zavod Hrvata u Mađarskoj) s izlaganjem Počeci tiskarstva u Pečuhu i hrvatske poveznice te iz Subotice Katarina Čeliković (Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata) ističući važnost digitalizacije zavičajnog fonda Bibliotece Croatice.
Pristigli recenzirani radovi podijeljeni su u nekoliko tema. O riznicama zavičaja govore Marina Vinaj i Ivana Knežević Križić (Muzej Slavonije) koje su predstavile Hrvatski list, te Tihomir Marojević i Vedrana Lugić (Gradska knjižnica i čitaonica Vinkovci) koji govore o ostavštini Miroslava Mađera u vinkovačkoj knjižnici. Da ostavština može biti inspiracija za daljnji rad svjedoči rad Dijane Klarić (Gradska knjižnica Požega) o popularizaciji ostavštine Zlate Kolarić-Kišur kroz književni natječaj za dječji igrokaz. O digitalnoj baštini u školskim knjižnicama pišu Marija Klasić Petrović (Isusovačka klasična gimnazija Osijek) o digitalizaciji stare notne građe Hrvatskog pjevačkoga društva Lipa i Ivana Ostrički (Osnovna škola kralja Tomislava, Našice) o mrežnoj stranici našičkoga kraja Našički spomenar.
Po prvi su puta sudjelovali gosti iz Slovenije te je Mira Petrovič (Knjižnica Ivana Potrča u Ptuju) predstavila zavičajne zbirke u Sloveniji i bogatu zbirku ptujske knjižnice.
Na posterskim izlaganjima Marija Rajčić i Kristina Svalina predstavljaju zavičajnu zbirku Gradske knjižnice i čitaonice Đakovo, Robert Fritz i Nela Krznarić predstavili su digitalizirane stare virovitičke novine, Valentina Stantić Koić ostavštinu privatne knjižnice Ota Švajcera u Muzeju likovnih umjetnosti, a Luka Balković i Marinela Šmider istražili su dvorac Mailath u knjigama.
Treba nastaviti kontinuirano održavati okrugli stol na temu zavičajnih fondova i zbirki u knjižnicama, posebice okupljati primjere dobre prakse, ne bi li ostvareni rezultati bili pretraživi i dostupni što širem krugu korisnika, te upravo Knjižničarstvo osigurava tajno dostupan pisani trag.
Zahvaljujemo vam na dosadašnjoj suradnji i pozivamo vas da svojim člancima i prilozima doprinesete kontinuiranom radu Časopisa.
Uredništvo